Zahrada

Jak daleko od sebe sázet břečťan, aby zdobil vaši zahradu i dům

Jak daleko od sebe sázet břečťan, aby zdobil vaši zahradu i dům

Břečťan je oblíbená rostlina, kterou můžete najít na mnoha zahradách a jelikož je popínavá porůstá spoustu staveb. Patří mezi stálezelené rostliny, a proto i v zimě vypadá svěže. Přirozeně se vyskytuje na území severní Afriky a Eurasie lidmi byl však dovlečen také do Ameriky, kde bývá pokládán za invazivní druh.

Pěstování břečťanu

Břečťan není sám o sobě nijak náročný na pěstování. Spíš právě naopak. Obtížné bývá držet břečťan pod kontrolou, může totiž nadělat nemalé škody. Břečťan nevyžaduje žádné speciální podmínky. Dobře se mu daří na slunných stanovištích, nejradši má ale stín a polostín. Za krátkou dobu si tak ve vaší zahradě budete připadat, jako byste vyrazili do přírody.

Pokud se plazí po fasádách domů, ohrožuje jejich povrch svými kořeny. Často se však můžeme setkat i s tím, že se břečťan pne po stromech. U nich jsou problémy ještě větší. Břečťan je totiž nutné pokládat za parazita, který stromy dokáže připravit o vodu a živiny, jelikož mu silně konkuruje. Dávejte si proto dobrý pozor, jak se rozhodnete břečťan vysadit. Jeho bobule jsou navíc mírně jedovaté, a i listy mohou dráždit pokožku.

Jak daleko od sebe sázet břečťan

Otázka, jak daleko od sebe sázet břečťan nelze zodpovědět jednoduše. Pokud je vaším cílem vytvořit souvislou zelenou plochu, pak většina zdrojů uvádí sázet břečťan v rozestupech o zhruba třiceti až padesáti centimetrech. Jestliže vám ale nejde například o rychlé zakrytí plotu, rozestupy mezi jednotlivými rostlinami můžete volit klidně i větší, jelikož břečťan má tendenci se poměrně značně rozrůstat.

Zkušenosti lidí však naznačují, že stačí zasadit rostlin mnohem méně, jelikož rozestup okolo jednoho či dvou metrů rostliny svou schopností větvit se samy zvládnou zarůst, a to poměrně brzy. Dejte si však dobrý pozor, jelikož břečťan je skutečně velmi radikální a invazivní, a proto poškozuje povrchy, po kterých se pne.