Ostatní

Pro koho je určen přechodný pobyt v České republice?

Pro koho je určen přechodný pobyt v České republice?

Určitě už jste ta slova ve sdělovacích prostředcích zachytili. Přechodný pobyt. Co to vlastně je a koho se takový přechodný pobyt týká? Na to vám odpovíme na následujících řádcích.

Není přechodný pobyt jako přechodný pobyt

Zejména ti starší mají slovní spojení přechodný pobyt spojené s něčím poněkud jiným, než co znamená dnes. Za minulého režimu se tento termín oficiálně nazýval přechodné bydliště a musel je hlásit každý, kdo bydlel mimo adresu svého trvalého pobytu. Dnes sice adresu trvalého pobytu do řady formulářů vyplňujeme také, ale vzhledem ke svobodě pohybu můžeme reálně bydlet i kdekoli jinde a úřadům není třeba hlásit vůbec nic.

Tak co to tedy ten přechodný pobyt v dnešním slova smyslu je? Jedná se institut určený některým cizincům, kteří na našem území chtějí vykonávat určité činnosti, například si vzít úvěr v bance. Jedná se tak vlastně o potvrzení, které dokazuje, že jeho nositel jen náhodně neprojíždí českou kotlinou, ale dlouhodobě se tu zdržuje.

Komu je tento institut určen?

Odpověď na tuto otázku tak trochu vychází už z předchozího odstavce. Přechodný pobyt je institut určený pro cizince, kteří po dobu alespoň tří měsíců žijí v České republice. Nemá na něj ale nárok každý cizinec. Dostanou jej pouze občané členských států Evropské unie nebo cizinci ze třetích zemí, kteří jsou rodinnými příslušníky občana Evropské unie. Kdo z Evropské unie nepochází nebo zde nemá příbuzné, má smůlu. Pokud však žádající cizinec v minulosti ohrozil bezpečnost státu, nebo narušil veřejný pořádek, může si o přechodném pobytu nechat jen zdát, ať už je odkudkoliv.

Na druhou stranu o potvrzení o přechodném pobytu není nutné žádat, pokud jej nepotřebujete. Důvodem pro jeho získání může být například už výše uvedená žádost o bankovní úvěr, nebo pokud chcete získat české registrační značky na auto, případně uzavřít smlouvu s mobilním operátorem nebo poskytovatelem internetu.

Je-li právě toto váš případ, podejte si žádost o potvrzení na kterémkoli pracovišti Ministerstva vnitra České republiky. V případě kladného vyřízení vaší žádosti vám jej ministerstvo vydá do třiceti dnů. Vedle žádosti na patřičném formuláři a fotografie budete muset přiložit také doklad o zdravotním pojištění cizinců, doklad o zajištěném ubytování na území našeho státu, doklad potvrzují účel pobytu a samozřejmě také průkaz totožnosti, tedy například cestovní pas. Tak hodně štěstí!