Interiér

Jak teplou vodu pouštět do podlahového topení

Jak teplou vodu pouštět do podlahového topení

Stále více lidí se v posledních letech rozhoduje pro vybavení domácnosti podlahovým vytápěním, jež poskytuje mnohem efektivnější distribuci tepla než klasická otopná tělesa. Důvodem je jednak prohřátí podlahové konstrukce, jednak sálání tepla z celé plochy a postupný ohřev interiérového vzduchu v jeho přirozeném proudění. Ačkoli tento druh vytápění spotřebuje více ohřáté vody, nevyžaduje její ohřev na tak vysokou teplotu, jaká je nutná pro radiátory – standardně se podlahové topení vytápí na teplotu kolem 30 °C.

Na jaké teploty se ohřívá voda v topení

Voda jako otopné médium je užívána ve dvou základních systémech zmíněných výše, tedy v otopných systémech využívajících otopná tělesa:

  • s malou kontaktní plochou (radiátory)
  • plošná (podlahové vytápění.

Oba systémy jsou specifické svým teplotním spádem, který specifikuje, kolik tepla je nutné soustavě dodat, aby byla na otopných tělesech/systému správná teplota sálání. Také proto se výrazně liší teplota, které musí být na vstupu rozvodné soustavy dosaženo. Typický teplotní spád a obvyklé návrhové teploty otopných soustav na vstupu a na otopných prvcích uvádí následující tabulka.

Typ soustavyTeplotní spádTeplota ohřevuTeplota na tělesech
Radiátory20-25 °C70-80 °C50-60 °C
Podlahové vytápění10 °C30-40 °C20-30 °C

Jak funguje podlahové vytápění

Podlahové vytápění nemusí nutně využívat vody jako otopného média, vyšší účinnosti dosahuje podlahové vytápění elektrické, které však představuje vyšší vstupní investici i náklady na provoz. Podlahové vytápění užívající vodního média je založeno na vytvoření teplovodního rozvodu pod celou nášlapnou vrstvou podlahy (trubní systém s jednosměrným vedením s trubkami malého průměru ve specifické vzdálenosti od sebe). Právě hustota teplovodních rozvodů podlahového vytápění zajišťuje jeho velmi nízký teplotní spád.