Interiér

Odvětrání koupelny v paneláku: jak ho řešit v roce 2024?

Odvětrání koupelny v paneláku: jak ho řešit v roce 2024?

Koupelny v panelákových bytech trpí typickým neduhem v podobě absence odvětrávání. Jakým způsobem ho zajistit?

Okno v panelákové koupelně chybí nejen kvůli větrání

Pro koupelny v panelákových bytech je typické to, že nemají okno a postrádají i vnější stěny. Setkat se s podobným řešením můžete ale i jinde. V současných nemovitostech již podobný nešvar převážně neuvidíte, nicméně starší stavby stále takto být pojaty mohou.

Větrání je ale potřeba účinně vyřešit. Jeho absence může vést především k řadě problémů s vlhkostí, a tedy i rozvojem zdraví ohrožujících plísní. Nepřítomnost okna navíc znamená nejen nemožnost účinně místnost odvětrat, ale také skutečnost, že v místnosti není denní světlo.

To vede k dalším nedostatkům:

  • dámy se nemohou při přirozeném světle líčit
  • umělé světlo generuje další výdaje za elektřinu
  • celá místnost působí ponuře a chybí nám výhled ven

Čím přirozenou výměnu vzduchu nahradit

Na větrání dokonce existují normy. Konkrétně se podrobnější parametry uvádějí v normě ČSN EN 15665/Z1. Z jejího doporučení vychází konkrétní údaj, který vyžaduje, aby se v koupelně vyměnilo 90 m3 vzduchu za hodinu.

První možnost představují ventilátory, které dokážou vlhký vzduch odvést ven. Jde o řešení zajišťující tzv. nucenou výměnu vzduchu. Ventilátor účinně odvede nejen vlhkost, ale také nežádoucí zápach. Moderní provedení je osazeno čidlem vlhkosti, které dokáže zařízení aktivovat v případě zvýšené vlhkosti v prostoru zcela automaticky. Rozlišujeme ventilátory potrubní, radiální nebo axiální.

Systém rekuperace vzduchu se používá spíše u nemovitostí pasivních. V rámci tohoto řešení navíc dochází i k využití odpadního tepla pro ohřátí přivedeného vzduchu. z hlediska tepelných ztrát se jedná o velmi efektivní řešení, účinnost kvalitních rekuperačních jednotek převyšuje 90 %.